БОКА 022 (изложба умјетничких слика Борислава Боке Лончаревића)

Изложба слика Борислава Боке Лончаревића уприличена је поводом Међународне културне манифестације „Ноћ музеја“, а уједно представља и јубилеј – 50 година Бокиног умјетничког стваралаштва. Тематски је употпуњена са поставком „Отровни и јестиви украси природе“ која је, прије неколико дана, отворена у Завичајном музеју, у сарадњи са Природњачким музејом Црне Горе.
Манифестација “Ноћ музеја” одржава се у склопу међународног “Дана музеја”, 18.маја, који је установљен одлуком ИЦОМ-а -1977.године, док је иницијатива за обиљежавање “Ноћи музеја” потекла од Француске музејске дирекције, 2005. године, под покровитељством Савјета Европе и УНЕСКО-а. Црна Гора се 2007.године придружила групацији земаља које обиљежавају ову манифестацију.
“Ноћ Музеја” представља јединствен начин оживљавања музејске културе у градовима широм свијета и има за циљ приближавање музеја и музејских збирки грађанима, као и повезивање и сарадњу са сличним институцијама. Те ноћи, музејске и друге установе, које се баве културом, промоцијом и очувањем културног наслеђа у служби развоја друштва, отварају врата својих институција до касних вечерњих часова и упознају посјетиоце са својим радом, дјелатностима, збиркама и изложбеним поставкама.
Завичајни музеј је и ранијих година узимао учешће у обиљежавању ових манифестација, али тада у изнајмљеном простору, што и није било једноставно извести. Ове године, када музеј прославља седам деценија постојања, у сопственим реновираним просторијама, много је једноставније организовати изложбе и друга културна дешавања. С тога, Завичајни музеј Пљевља, поред већ постојећих поставки: археолошке ”Путевима хомо сапиенс” и природњачке “Отровни и јестиви украси природе”, вечерас представља и изложбу ликовних радова Борислава-Боке Лончаревића, који су препознатљиви по свом садржају, приказу и колориту.
О Боки као изузетном човјеку, колеги и умјетнику могло би се причати цијело вече. Он је о себи рекао скромно, кроз редове аутобиографије, дате у калогу, а ми ћемо га Ипак, радо представити кроз виђење и перо публицисте и новинара, Милана Кнежевића, који вечерас, из оправданих разлога, није могао присуствовати изложби, те ће нам његов изказ, пренијети као наратор, млади господин Милош Гачевић
Дјела умјетника настају као особено надахнуће, у датом тренутку и просору, а приказани изрази и мотиви су само њима знани, својствени и јединствени,, док су Обичном посматрачу, врло често, недокучиви. Са природним пејзажима, украсима и увијек препознатљивим мотивом печурке, свака Бокина слика је прича за себе. О његовим дјелима, кроз призму умјетничке критике, осврт са аспекта свог виђење дао је млади академски сликар, магистар Александар Остојић, који је уједно отворио изложбу.
С обзиром да су музика и пјесма вид нематеријалне културне баштине, који се његује кроз музејску дјелатност, у наставну вечери уприличен је и пригодан музички програм, у извођену Градског тамбурашког оркестра, локалних солиста и вокалног састава “Лирике“.

 

Снимак отварања изложбе ТВ Пљевља

 

Каталог изложбе

 

Фото галерија