ЉЕПОТЕ ЦРНЕ ГОРЕ НА ДЛАНУ

Прва библиотека за слијепе у Црној Гори отворена је прије нешто више од деценије у Подгорици и мјесто је састајања и културно-едукативне надградње за велики број особа са оштећеним видом. Пројекат „Љепоте Црне Горе на длану“ представља прву изложбу намијењену особама са оштећеним видом. На изложби ће у 3Д формату бити представљена 23 објекта од културног, туристичког и историјског значаја, а изложба је праћена и аудио водичем, као и кратким описима на црном тиску и Брајевом писму. Пројекат је значајан и посебан јер доприноси приближавању сегмената културне баштине особама оштећеног вида, које због сензорних ограничења нису имале прилику да се упознају са широким спектром културних добара у Црној Гори.
На изложби су представљени Сат кула у Подгорици, Мост на Тари, Стари град Будва, Храм Христовог Васкрсења, Маузолеј на Ловћену, Његошева капела, Свети Стефан, острво Мамула, Сат кула Херцег Новог, острво Госпа од Шкрпјела, Мост на Саставцима, Царев Мост у Никшићу, Брана Мратиње на Пиви, Дворац краља Николе у Никшићу, Манастир Острог, Цетињски манастир, древни римски град Дукља, Његошева Биљарда, Спомен-дом у Колашину и Мост Миленијум. Међу 23 изложена експоната налазе се и 3Д експонати манастира Свете Тројице и Хусеин-пашине џамије.
Пројекат је добио подршку Савјета Европе и Европске комисије – и то у конкуренцији 84 идеје из свих европских држава. За пројекат „Љепоте Црне Горе на длану“ Библиотека за слијепе Црне Горе је у октобру добила награду “Еуропеан Херитаге Сториес” у Стразбуру, гђе је уврштена у десет најзначајнијих прича о културном насљеђу у Европи.

Фото галерија са отварања изложбе

Снимак са отварања изложбе, РТВ Пљевља