ОТРОВНИ И ЈЕСТИВИ УКРАСИ ПРИРОДЕ

У Завичајном музеју Пјевља, 13. маја 2022. године отворена је изложба у сарадњи са Природњачким музејом Црне Горе, под називом „Отровни и јестиви украси природе“, ауторке Илинке Ћетковић.
Организовањем ове Изложбе, Завичајни музеј се прикључио бројним институцијама културе које ове године обиљежавају међународну манифестацију „Дан музеја“ , која се по препоруци ИЦОМ-а, од 1977.год,- обиљежава18.-тог маја.
Сваке године обиљежава се разним активностима у склопу одређене теме, коју предлаже ИКОМ-ов Комитет и омогућава свим музејима свијета да се у мјесецу мају усредсреде, да, као живе институције укажу, не само на презентацију туристичке локације, већ и на
– важну улогу уизградњи идентитета подручја у којем дјелују,
– омогућавају одржавање живости унутар заједнице и
– дају допринос у изградњи будућности.
Тог дана јавности се настоје презентовети и афирмисати музеји као јавне установе. Они помажу стварању веза између посјетилаца различитих генерација и култура широм свијета, јер су то управо простори дијалога између генерација, гдје се могу понудити иновативни облици образовања, а такође се потенцира и међу-институционална повезаност. Управо примјер за то је и ова сарадња Природњачког и Завичајног музеја.
Овом изложбом жели се приказати спона човјека и природе, које је он, саставни дио. Управо је природа – амбијент, из којег човјек црпи воду, храну, а тиме и енергију. Из тог разлога,, данас, у вријеме ове ужурбане технолошке ере, требало би се што више окренути природи. О њеним благодатима, које су представљене на овој изложби, говорила је управо ауторка, госпођа Илинка Ћетковић.
Због низа особина које их одвајају од биљака и животиња, гљиве су сврстане у посебно царство – Фунги. Имају незамјенљиву еколошку улогу у природи, јер без њих би стало кружење угљеника и други биогених елемената у биосфери, па планета не би била оваква какву је познајемо. Неке гљиве имају веома важну улогу у здрављу и расту биљака, а укључне су у разградњи биљних остатака, што је посебно важно у шумским екосистемима. Док од неких јестиве и садрже доста хранљивих материја: од протеина, угљених хидрата, дијеталних влакана до витамина и минерала друге нас, пак, могу одвести у сигурну смрт. Зашто су отровне? То је још једна непознаница овог царства.
Овом изложбом се покушало помоћи у рјешавању неких недоумица и пружити неколико практичних савјета, у сврху избјегавања конфузије између отровних гљива и њима сличних врста које се могу конзумирати.
Изложбу је отворила директорица Природњачког музеја Наталија Чађеновић која је уједно представила рад овог музеја и његове дјелатности.

Снимак отварања изложбе ТВ Пљевља