Mjesečne Arhive: jul 2016

BOGATO, A ZANIMLJIVO KULTURNO BLAGO

Bogato, a zanemareno kulturno blago

Kliknite na sliku gore za uvećan prikaz   Direktor dr Branko Banović za Pljevaljske novine 15. jul 2016. god.

A. P. DEREVJANKO, M. V. ŠUNJKOV, A. K. AGADŽANJAN, I. A. VISLO- BOKOVA, V. A. ULJANOV, A. A. ANOJKIN, M. M. ŽIVANOVIĆ – PROUČAVANJE PEĆINE TRLICA U BLIZINI GRADA PLJEVLJA NA SJEVERU CRNE GORE

APSTRAKT: U radu su prikazani rezultati istraživanja 2010-2014. na pećini Trlica, koja se nalazi u blizini grada Pljevlja. Obrađuju se i analiziraju slojevi koji se na osnovu otkrivene bogate faune i komparativnog materijala, mogu opredijeliti u rani i srednji pleistocen. Brojnost i raznolikost nađenih vrsta krupnih i sitnih sisara svrstavaju ovaj lokalitet među najznačajnijim na Balkanu u pogledu izučavanja pleistocenske faune.
KLJUČNE RIJEČI: rani i srednji pleistocen, taksonomski sastav teriofaune, sitni i krupni sisari.

Dr Sanja PAJIĆ – PRILOG POZNAVANJU ISTORIJE MANASTIRA DUBOČICE

APSTRAKT: Manastir Dubočica u blizini Pljevalja nastao je 1565. kako je navedeno u ktitorskom natpisu. Četiri vrste istorijskih izvora beleže podatke o manastiru i njegovom bratstvu: natpisi u samoj crkvi, zapisi u rukopisnim knjigama, dokumenta na turskom jeziku, sačuvana u arhivu manastira Sv. Trojice kod Pljevalja i opisi iz 19. veka. Na osnovu trenutno dostupnih izvora može se u izvesnoj meri rekonstruisati život manastira i pratiti njegov nastanak i prosperitet (druga polovina 16. veka), borba za opstanak i formiranje umetničke celine (17. vek) i na kraju gašenje (18. vek) i pretvaranje u parohijsku crkvu (19. vek).
KLJUČNE REČI: Manastir Dubočica

Akademik Ljubomir ZUKOVIĆ – PIRLITORSKI VOJVODA MOMČILO

APSTRAKT: U oblastima ekstremnog patrijarhata, žena je uvek pod sumnjom, a njena vernost konstantno je na proveri. U tom kontekstu, Vidosavin postupak tumači se kao vid pobune protiv patrijarhalnih obrazaca na kojima počiva porodica vojvode Momčila, što u značajnom meri predstavlja novinu u analizi ove pesme. U nastavku rada, određena pevačeva stvaralačka rešenja posmatraju se u svetlu njegovog neposrednog iskustva iz vremena hajdukovanja, a takođe se problematizuje i pitanje zašto ostalih pet varijanata ove pesme nije sačuvano.
KLJUČNE RIJEČI: Vojvoda Momčilo, Vuk Karadžić, Stojan Lomović, Vidosava, izdaja, patrijarhat