Поводом обиљежавања међународне манифестације Дани европске баштине, ЈУ Завичајни музеј Пљевља, у сарадњи са Министарством културе и медија Црне Горе, организовала је изложбу меке скулптуре под називом „ЦРНА ШУМА 1991. “, ауторке магистарке Јелене Ђукановић.
Манифестација Дани европске баштине обиљежава се сваког септембра, у 50 земаља потписница Европске културне конвенције, међу којима је и Црна Гора. Покренута је кроз сарадњу Европске комисије и Савјета Европе, како би се подигла свијест о заједничком европском наслијеђу и сталној потреби за његовом заштитом.
На европском нивоу, бира се заједничка годишња тема коју све земље учеснице подстичу кроз организовање разних програма и догађаја, на локалном и националном нивоу. Овогодишња тема је “Одржива баштина“, а кроз програмске манифестације представљају се могућности како можемо идентификовати и заштитити материјалну, нематеријалну и природну баштину, промовисати одрживи туризам, додатно размотрити употребу природних ресурса, те увезати ова питања са баштином, умјетношћу и очувањем пејзажа и биодиверзитета.
Мултимедијална изложбена презентација „ЦРНА ШУМА 1991.“ је један такав пројекат. Кроз меку скулптуру, пројекцију филма и изложбу документарних фотографија представљен је простор који нас окружује, а који је угрожен управо људским дјеловањем. Бави се проблемом учесталих шумских пожара у Црној Гори, који са собом носе несагледиве последице, а уједно условљавају и климатске промјене. У последњих 20 година човјек је био узрочник 95% шумских пожара, што указује на недостатак свијести о ненадокнадивој штети која настаје, а у исто вријеме и на опасност од губљења везе човјека са природом. Црна Гора је 1991. године усвојила Декларацију о еколошкој држави, а дио њеног идентитета је управо шумско богатство које смо у обавези да сачувамо за будуће генерације.