ГОСТОВАЊЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ОПШТИНЕ ПЉЕВЉА ФРАНЦУСКОЈ

Делегација Општине Пљевља, коју су чинили предсједник др Дарио Вранеш, секретарка секретаријата за културу и социјална и друга питања Сања Ђондовић, директорица ЈУ Завичајни музеј Пљевља Дејана Дробњак и музејски документариста Милош Гачевић, боравила је у Француској 17. и 18. фебруара 2024. године, на позив господина Винсента Шовеа, градоначелника града Отана. Повод за ово гостовање било је свечано отварање изложбе и представљање реконструисане дијатрете, која је у фрагментима пронађена прије три година, приликом археолошких истраживања у граду Отану, у Француској. Изложба је приређена у Националном археолошком музеју Француске, у Сен-Жермену. Свечаном отварању су присуствовали бројни политички званичници и представници културних институција и археолози.

Дијатрете, стаклене пехар-чаше из античког периода, које су пронађене у Пљеваљима и Отану допринијеле су да се успостави веза између ова два града и да се развије културна сарадња.

Чланови пљеваљске делегација на овом путу имали су прилику да се упознају са бројним културним знаменитостима и музејима у Паризу. На позив градоначелника Монтероа, присуствовали су и свечаној манифестацији одржаној у овом граду, која је уприличена поводом обиљежавања 210 година од велике Наполеонове битке.

Емисија „Актуелно“, радио-телевизије Пљевља, посвећена боравку пљевљске делегације у Француској и  пљеваљској дијатрети, као највећем покретном културном благу Црне Горе, које чека прилику да буде валоризовано.

Снимак гостовања делегације у емисији Актуелно (ТВ Пљевља)