“СЛАТКО СПАВАЈ“ ИЗЛОЖБА ВЕЗЕНИХ ЈАСТУКА

Поводом 18. маја, међународног Дана музеја, у изложбеним просторијама Завичајног музеја Пљевља, постављена је етнографска изложба „Слатко спавај – сwеет дреамс“,Завичајног музеја у Никшићу.
Изложба „Слатко спавај“ обухвата украшене јастуке који су били дио опреме коју су будуће младе, а касније невјесте, доносиле у нову кућу. Јастуци као интиман дио дјевојачког руха украшени су различитим и аутентичним шарама, фигуралним представама и натписима који симболизују дјевојачке жеље за срећним животом након удаје.

На изложби је приказано четрдесетак јастука који су под покровитељсвом Министарства културе откупљени 2012. године из сеоских породица Бањана и Пиве. Интимни вез на јастуцима блиско је повезан са дјевојачким сновима, а осим по садржају, изложба је и естетски несвакидашња јер је дио јастука изложен на начин да се стиче утисак да лебде у ваздуху.
Ауторке изложбе су Стана Марушић, етнолошкињаМузеја у Никшићу и мр Јелена Ђукановић, директорка ЈУ Музеји и галерије у Никшићу, чије су креације и умјетничка дјела инспирисани текстилном баштином Црне Горе.
Изложбу ће на Фацебоок налогу Завичајног музеја Пљевља отворити директор ове институције др Бранко Бановић у понедељак у 10 часова, након чега ће бити отворена за посјетиоце радним данимау периоду 10-14 и 17-19 часова. Изложба ће бити постављена у наредних мјесец дана, а посјетиоци су дужни придржавати се мјера превенције против коронавируса.

Снимак из емисије “ЗАПИС“ РТЦГ