ЖИВА ЛОКАЛНА ТРАДИЦИЈА

У уторак, 29. децембра, с почетком у 18 часова, ће емитована онлине (Зоом) промоција монографије четири аутора „Жива локална традиција“, путем објава на друштвеним мрежама Градске библиотеке и читаонице Котор (ЈУ Културни центар „Никола Ђурковић“ Котор), ЈУ Завичајни музеј Пљевља, ЈУ Центар за културу Колашин и ЈУ Музеји и галерије Будве, као и друштвених мрежа издавача – НВО Друштво за културни развој „Бауо“ из Петровца на Мору и НВО Центар за изучавање и ревитализацију традиционалних игара и пјесама ЦИРТИП из Колашина, коју су ове године књигу и објавили.
Књига је резултат интердисциплинарног приступа четворо аутора који професионално потичу из различитих дисциплина, значајних за истраживање и очување нематеријалне културне баштине. Давор Седларевић (1979), специјалиста васпитач традиционалне игре, умјетнички руководилац КУЂа „Мијат Машковић“ у ЈУ Центар за културу Колашин. Живи у Колашину. Злата Марјановић (1966), доктор етномузикологије, доцент на Академији уметности Универзитета у Бања Луци. Живи у Панчеву. Љиљана ГАВРИЛОВИЋ (1953), доктор етнологије и антропологије, научни савјетник, редовни професор Филозофског факултета Универзитета у Београду у пензији. Живи у Београду. Душан Медин (1990), докторанд археологије, кустос, сарадник у настави Факултета за културу и туризам Универзитета Доња Горица у Подгорици. Живи у Петровцу на Мору. Рецензенткиње издања су проф. др Драгана Радојичић, етнолошкиња-антрополошкиња (Београд – Херцег Нови), проф др Драгица Панић Кашански, етномузиколошкиња (Бања Лука) и др Мила Медиговић Стефановић, проф. књижевности (Београд – Петровац на Мору).
Књига је настала у оквиру пројекта „Идентификација, истраживање и објављивање елемената нематеријалне културне баштине у Паштровићима, Будви и Колашину“, подржаном на Јавном конкурсу Министарства културе Црне Горе „Подигнимо завјесу независне културне сцене“ за финансирање пројеката и програма невладиних организација у областима умјетности и културе у 2019. години. На онлине промоцији, насловљеној „Жива локална традиција Црне Горе“, јер ће се ближе представити дио насљеђа Приморја и Сјевера земље, говориће аутори. Осим о садржају књиге, биће ријечи и о концепту заштите и очувања нематеријалне културне баштине уопште – од највиших инстанци (УНЕСКО), до црногорског и локалног оквира, а осврнуће се и на примјере из праксе.
ДОБРОДОШЛИ!