ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ “КУЛТУРА СВАКОДНЕВИЦЕ ПЉЕВАЉА ТРИДЕСЕТИХ ГОДИНА XX ВИЈЕКА“

У склопу манифестације „Пљеваљске новембарске свечаности“ јавности је прадстављена књига „Култура свакодневнице Пљеваља тридесетих година XX вијека“, ауторке мр Љиљане Бајчетић. Књига се заснива на магистарској тези, коју је ауторка 2017. године одбранила на Историјском институту Универзитета Црне Горе. У истраживању свакодневнице фокус је на начину и стилу живота такозваног „малог“, “обичног“ човјека. Тридесетих година XX вијека долази до битних промјена у дотадашњој државној структури и укупном друштвеном животу. Нове економске иницијативе, правне регулативе, културне, просвјетне и идентитетске политике у служби интеграције југословенског простора, нужно су налазиле исходиште и у градској свакодневници. Ипак, свакодневница у много чему одолијева трансформацији и остаје домен везан за локалне услове. Ауторкина анализа усмјерена је на више аспеката свакодневнице Пљеваља: политички, идеолошки и социо-економски аспекти градске свакодневнице, дјеловање културно-просвјетних институција; физички и симболички аспекти градског простора и идентитета; свакодневница са фокусом на јавни простор (корзо, кафане, забаве) и свакодневница са фокусом на приватни простор (породични живот). Пљевља тридесетих година прошлог вијека су Пљевља којих се често и радо сјећамо са носталгијом. Поред научног доприноса разумијевања начина на који локална заједница и „обичан“ човјек артикулишу шире државне и друштвене промјене, књига евоцира успомене на Пљевља из периода у коме је специфични градски дух испуњавао готово све поре свакодневног живота у Пљевљима. Издавач књиге „Култура свакодневнице Пљеваља тридесетиг година XX вијека“ је Завичајни музеј Пљевља. На представљању књиге, поред ауторке, говорили су рецезент књиге др Сенка Бабовић Распоповић, научни савјетник у Историјском институту Универзитета Црне Горе, др Бранко Бановић, директор Завичајног музеја Пљевља.

О АУТОРКИ:
Љиљана Бајчетић рођена је у Пљевљима, гдје је завршила основну школу и гимназију. Дипломирала је на Катедри за историју Филозофског факултета у Београду, са темом “Пљеваљска гимназија у периоду између два свјетска рата“. Постдипломске студије завршила је на Универзитету Црне Горе, Историјском институту – Подгорица, на студијском програму – Историја културе и историјска антропологија чиме је стекла степен магистра. Бави се истраживањем из области историје и педагошке методологије. Професор је историје, у звању вишег савјетника, у Гимназији “Танасије Пејатовић“ у Пљевљима.

Видео снимак са промоције књиге ТВ Пљевља 28. новембар 2018. год.

Фото галерија са промоције књиге